Pojištění odpovědnosti za škody a úrazové pojištění

poslední aktualizace 16.února 2010

Odpovědnost za škody v ČR

Podle vyhlášky 108/1997 Sb. ve znění pozdějších předpisů má pilot SLZ povinnost mít sjednanou odpovědnost za škody způsobenou provozem SLZ. Kategorie jednomístných SLZ do 150kg (včetně PK a vybavení) má výši pojištění stanovenou na 100 000kč, SLZ nad 150kg do 300kg pak 500 000kč. Na PK se naštěstí nevztahuje nařízení 785/2004 evropského parlamentu (podle výkladu platného v ČR), které požaduje vyšší krytí a předepisuje uzavřít pojistku na SLZ  a nikoli pilota.

Zákon nijak neřeší zda se má pilot kde pojistit - žádná z pojišťoven nemá povinnost produkt definovaný zákonem nabízet. Na základě smlouvy mezi LAA ČR a ČSOB Pojišťovnou poskytuje ČSOB Pojišťovna pojištění odpovědnosti za škody pro členy LAA ČR.

Odpovědnost za škody v Evropě

Pojištění odpovědnosti za škody je, podobně jako v ČR, povinné ve většině států. Výše pojistného je v každé zemi jiná - zřejmně nejvyšší výše povinného ručení je v Rakousku - 1 250 000 eur (pro tandemy více). Ostatní státy mají sice povinné ručení nižší, ale v alpských zemích které ze zahraničních destinací asi navštěvujeme nejčastěji se i tak pohybuje kolem 1 000 000eur.

Pokud tedy hodláte létat i v zahraničí je potřeba sjednat pojištění s vyšším krytím než které je vyžadováno v ČR. Výši krytí u našich sousedů najdete v tabulce vpravo, Informace o dalších zemích najdete v tabulce v sekci Průvodce pro cestovatle.

(*) V případě Rakouska je ještě povinné připojištění pasažéra u tandemů a to na odpovědnost za škody 218 000eur a na úraz pasažéra 40 000eur.

Slovensko 12000eur
Polsko 350 000 PLN
Německo 750 000eur
Rakousko 1 235 000eur *

Pojištění od LAA ČR a ČSOB Pojišťovny

LAA ČR vyjednala pro své členy na základě jednání s ČSOB Pojišťovnou několik variant pojištění u ČSOB Pojišťovny a to jak ekonomickou variantu pro piloty létající pouze v ČR za 150kč, tak variantu s krytím 1 500 000eur pro piloty létající v alpských státech za 1200kč/rok. ČSOB Pojišťovna toto pojištění poskytuje pouze pro členy LAA ČR. Pojištění odpovědnosti platí i pro piloty zůčastňující se závodů. Pojistit se můžete přímo u LAA (na pobočkách ČSOB pojišťovny zřejmně neuspějete).

Jezdíte-li do zahraničí létat spíše sporadicky pak LAA/ČSOB Pojišťovna nabízí i možnost pojištit se na kratší dobu než rok - výše pojistného se pak odvíjí od doby na kterou sjednáte pojistění. Pojištění na 4-14 dní stojí stejně a to 300kč (viz odstavec: Možnost využití zkráceného pojistného období).

Přehled o Vašem pojištění u LAA (+ možnost sjenání on-line pojištění): https://sprava.laacr.cz

Pojištění od AXA Aviation & Air sport Insurance Agency in Koessen

Rakouská pobočka pojišťovny AXA nabízí pojištění pro letecké sporty za 70eur na rok s výší krytí 1 500 000eur a náklady na záchranu 2600eur. Pojištění je platné i na závody a může si ho sjednat každý pilot z ČR. Pojištění je na PK a osobu - každá osoba může pojistit maximálně 3 PK.

Česká pobočka pojišťovny AXA bohužel obdobný produkt v ČR nenabízí a jednání LAA s AXA o tom zda by česká pobočka nezačala tento produkt nabízet skončila neúspěšně. Nicméně Rakouská pobočka je ochotná pojišťovat i zahraniční piloty - členové LAA ČR (obdobně jako členové několika dalších klubů v ČR - například LKR či BŠL) mají slevu 10eur (členství je potřeba uvést v přihlášce k pojštění). Pozor, tato pojistka neobsahuje žádné léčebné výlohy! Další nevýhodou této pojistky je, že veškerá komunikaci při sjednávání je vedena v němčině či angličtině a v případě hlášení pojistné události se Vám může stát že s angličtinou neuspějete.

Web: www.flugschulen.at/axa ; Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Úrazové pojištění

Ve státech EU a ve Švýcarsku platí Váš průkaz pojištěnce zákonného zdravotního pojištění, což znamená že při ošetření v těchto státech platíte pouze to co by platil občan danného státu se základním státním pojištěním. Ve státních nemocnicích tedy nesete pouze malou část nákladů na pobyt v nemocnici (v podobné výši jako v ČR), komplikovanější však bývá situace s vrtulníkem - tu ve většině alpských zemí základní pojištění nehradí, nebo hradí jen z části. Cena za odvoz vrtulníkem do nemocnice v alpských státech přijde zhruba na 4-5 tisíc eur, výše spoluúčasti závisí na státě (např. Švýcarsko má 50%). Také záchranné akce horských služeb a ošetření na soukromých klinikách nebývají často hrazené pojišťovnami.

Veškeré platby nad rámec povinného pojištění (helikoptéra, zásah horské služby, spoluúčast na ošetření a pobytu v nemocnici) lze hradit z úrazového pojištění.

Mimo státy EU+Švýcarska potřebujete pochopitelně úrazové pojištění na veškerou lékařskou péči - kartička pojištěnce Vám tam nebude nic platná.

Úrazové pojištění od LAA ČR a ČSOB Pojišťovny

ČSOB Pojišťovna prostřednictvím LAA nabízí i několik variant celoročního úrazového a cestovního pojištění na paragliding (viz články Úrazové pojištění a Cestovní pojištění). Nejzajímavější pro PK je asi varianta základního pojištění pro Evropu za 800kč/rok.

AXA Aviation & Air sport Insurance Agency in Koessen

Tento produkt byl již popsán výše, kromě povinného ručení obsahuje i pojištění pro případ záchrané akce vrtulníku až do výše 2600eur, krytí léčebných výloh však neobsahuje.

On-line pojištění od ostatních pojišťoven

Budete-li se pojišťovat jednorázově na jednotlivé zájezdy přes některou z pojišťoven (on-line produkty či na pobočce) je potřeba pozorně přečíst pojistnou smlouvu zda:

  • není paragliding či "letecké sporty" vyňaty z pojištění. V lepším případěnení je paragliding zahrnut v připojištění na "extrémní sporty", v horším ani připojištění nepomůže.
  • chcete-li sjednat i pojištění odpovědnosi za škodu do zahraničí, zda není ze smlouvy navíc vyňaté takové pojištění odpovědnosti, které ukládá legislativa danné země jako povinné (tento paragraf mívala např. Uniqua)
  • jedete-li na závody ujistěte se, že účast na závodech není vyňata z pojištění

V minulosti poskytovaly pojištění na letecké sporty např. Uniqua, ČSOB poj., ČP či Vitalis.  Nabídka i podmínky produktů jednotlivých pojišťoven se však často mění takže zájemcům nezbyde než si aktuální informace ověřit přímo na stránkách pojišťoven.

 

Nejbližší události

Nejbližší tábory TM

Kalendář

Září 2020
PoÚtStČtSoNe
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Říjen 2020
PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031